+48 782 984 975 [email protected]

W ostatnich czasach coraz większą popularnością w projektowaniu wnętrz cieszy się tzw. kuchnia z wyspą otwarta na salon. Taki układ nie tylko powiększa przestrzeń w domu, ale także eliminuje podział między strefą dzienną i kuchenną zwiększając jej funkcjonalność. W tym wpisie przedstawię korzyści płynące z zastosowania takiego schematu, a także zaproponuję strategie integrowania dwóch różnych stref, w których gotowanie i rozrywka płynnie się łączą.

PO PIERWSZE PRZESTRZEŃ

Jedną z głównych zalet kuchni o otwartej koncepcji jest przestronność. Przestrzeń bez podziału na oddzielny salon oraz kuchnię sprawia wrażenie znacznie większej niż w przypadku zastosowania przegród. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy projektowaniu domów o niewielkim metrażu. Duża przestrzeń sprzyja lepszemu samopoczuciu i pozwala na znalezienie idealnego miejsca do wymarzonego odpoczynku.

PO DRUGIE BLISKOŚĆ

Kolejną ogromną zaletą takiej aranżacji jest lepsza komunikacja i interakcje społeczne. Dzięki rezygnacji ze ścian i drzwi, członkowie rodziny i goście mogą z łatwością prowadzić rozmowy, niezależnie od tego, czy odpoczywają w salonie, czy wspólnie gotują gromadząc się wokół wyspy. Taki układ stwarza poczucie bliskości, a także buduje przyjemną atmosferę dla wszystkich.

PO TRZECIE FUNKCJONALNOŚĆ I ESTETYKA

Obecność wyspy kuchennej w koncepcji otwartej kuchni zwiększa jej funkcjonalność , oferując dodatkową przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania przedmiotów kuchennych. Umożliwia także lepszą organizację, pozwalając na łatwiejszy dostęp do najczęściej używanych przyborów i składników. Estetycznie, wyspa dodaje nowoczesnego wyglądu i może stać się centralnym punktem dekoracyjnym w kuchni, podkreślając jej styl i charakter.

Obok widoczna kuchnia z wyspą otwartą na salon w projekcie wnętrz wykonanym przez nas w Łodzi o nazwie: Mieszkanie Naturalny Nastrój.

kuchnia naturalny nastroj

JAK POŁĄCZYĆ STREFĘ KUCHENNĄ ZE STREFĄ MIESZKALNĄ?

W miarę poznawania różnych charakterów klientów wypracowaliśmy dwa odrębne podejścia do zaprojektowania połączenia tych dwóch stref. Wbrew pozorom, osobowość inwestora ma duże znaczenie przy tworzeniu projektu wnętrza a rozwiązania przestrzenne muszą być do niej jak najbardziej dopasowane.

PODEJŚCIE PIERWSZE - SPÓJNOŚĆ

Rozwiązaniem bliskim sercom introwertyków z pewnością będzie płynne przejście między tymi dwiema strefami. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby elementy projektu zarówno w przestrzeni kuchennej, jak i mieszkalnej wzajemnie się uzupełniały, przenikały i nawiązywały do siebie. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie spójnych palet kolorów oraz materiałów. Na przykład umieszczenie podobnych zabudów meblowych, jednolitego wykończenia posadzki czy ścian w obu obszarach może stworzyć harmonijne połączenie wizualne. Dodatkowo strategiczne rozmieszczenie mebli, opraw oświetleniowych i akcesoriów może jeszcze bardziej poprawić spójność przestrzeni.

PODEJŚCIE DRUGIE – KONTRAST

Lustrzanym odbiciem opisanej powyżej strategii będzie zastosowanie kontrastu, co może przypaść do gustu osobom o odważnym usposobieniu. Taka koncepcja polega na maksymalnym odróżnieniu stref od siebie za pomocą użycia odmiennych kolorów, jasności barw, materiałów lub całkowicie innego stylu. Granicą przestrzeni kuchennej może być przykładowo wyspa, wzdłuż której poprowadzimy linię zmiany posadzki, kolorystyki sufitu czy materiału wykańczającego ścianę. Sąsiadujące przestrzenie projektowane na zasadzie kontrastu muszą mimo wszystko tworzyć całość, a wybrane elementy w sposób wyważony powinny korespondować ze sobą.

KUCHNIA Z WYSPĄ OTWARTA NA SALON - MYŚL KOŃCOWA

Mimo iż kuchnia z wyspą otwarta na salon integruje przestrzeń do gotowania i życia, istotne jest utworzenie odrębnych stref w jej układzie(w czym pomóc może oczywiście sama wyspa). Niemniej, wyodrębnienie konkretnych obszarów do gotowania, spożywania posiłków i wypoczynku pomaga w utrzymaniu organizacji przestrzeni. Można to osiągnąć poprzez rozmieszczenie mebli, oświetlenie czy zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych.

Dzięki wyraźnemu wyznaczeniu tych obszarów, koncepcja kuchni otwartej na salon staje się przestrzenią spójną, a zarazem funkcjonalną. Kładąc nacisk na element, jakim jest wyspa kuchenna, można dodatkowo zwiększyć komfort użytkowania, tworząc centralny punkt, który sprzyja zarówno pracy, jak i interakcjom społecznym. Wyspa kuchenna staje się sercem domu, gdzie domownicy mogą wspólnie spędzać czas, jednocześnie ciesząc się dobrze zorganizowaną przestrzenią.

Kończąc odsyłamy zainteresowanych do linii modelowej mono, która jest realizowana przez firmę Kiwi Meble i która rzecz jasna wpisuje się w trend „kuchnia z wyspą otwarta na salon”.