Spis treści
PROJEKT SYPIALNI JEST BARDZO WAŻNY!
Relaks oraz odpowiednia ilość odpoczynku są bardzo ważnymi aspektami w codziennym funkcjonowaniu, dlatego projekt sypialni powinien być przygotowany w bardzo przemyślany sposób.
Sypialnia jest jednym z najbardziej osobistych pomieszczeń w domu, a co za tym idzie, musi być szczególnie dopasowana pod każdym względem do swoich użytkowników. Mimo indywidualnego podejścia podczas tworzenia projektu sypialni, warto zastosować się do kilku uniwersalnych zasad, które zostały zebrane w tym artykule.
PO PIERWSZE – UKŁAD
Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących przygotowania projektu sypialni jest układ funkcjonalny. Umożliwi on wybór zarówno praktycznych, jak i odpowiednio dobranych pod względem rozmiaru mebli do danej przestrzeni. Zachowanie właściwych odległości między poszczególnymi elementami takimi jak łóżko, szafa, szafki nocne czy regały na książki spełni ergonomiczne aspekty w życiu codziennym. Funkcjonalność każdej przestrzeni w domu jest istotna, dlatego projekt sypialni także warto rozpocząć od zaplanowania układu, a następnie kontynuować dalsze działania. Bez wcześniejszego przygotowania układu funkcjonalnego sypialni, może okazać się, że zamówione meble są za duże lub za małe w stosunku do dostępnej przestrzeni.
PO DRUGIE – OŚWIETLENIE
Podczas tworzenia projektu sypialni kluczowe znaczenie ma zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. Światłem dziennym można dyrygować za pomocą dekoracji okiennych, takich jak zasłony, żaluzje, rolety czy plisy. Pozwala to na uzyskanie różnych wariantów aranżacyjnych. Zastosowanie podwójnej dekoracji okien jest również ciekawym rozwiązaniem. Zestawienie na przykład plisów z zasłonami zapewni dodatkowy poziom prywatności i elastyczności. Różnorodność oświetlenia sztucznego sprzyja natomiast wielofunkcyjności pomieszczenia. Dekoracyjne lampy wiszące nad szafkami nocnymi, kinkiety, czy ciągłe oświetlenie LED-owe za łóżkiem dają możliwość stworzenia zróżnicowanego klimatu we wnętrzu w zależności od pory dnia lub humoru mieszkańców.
PO TRZECIE – TEKSTURY
Wkomponowanie tekstur do projektu sypialni poprzez zastosowanie różnych materiałów we wnętrzu stworzy ciekawą estetykę, dodając tym samym ciepła i przyjemnego nastroju. Aby zwiększyć atrakcyjność wnętrza, warto użyć mieszanki tekstur zarówno w miękkich, jak i twardych meblach. Strukturalna tapeta, tynk, naturalne szczotkowane drewno w kontraście z delikatnymi tkaninami welurowymi czy tymi o szerokim splocie stworzą wyjątkowy klimat w projektowanej sypialni. Dodatkowo, zastosowanie dekoracji wymiennych takich jak narzuta i poduszki na łóżku da możliwość przearanżowania sypialni zgodnie ze zmieniającą się porą roku.
PO CZWARTE - KOLOR
Często, aby nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru decydujemy się na użycie koloru. Sypialnia to miejsce relaksu oraz spokoju, dlatego w takiej przestrzeni trzeba dysponować barwami z roztropnością. W zależności od upodobań, w projekcie sypiali mogą przeważać jasne, spokojne kolory lub ciemne, nastrojowe odcienie. Połączeniem tych dwóch kierunków może być również ich kontrastowa mieszanka. Ważne jest, aby kolory użyte w każdym z tych zestawień były przyjemne w odbiorze i dopasowane do charakteru lokatorów. Istotnym aspektem jest także ilość użytego koloru – nasycone barwy najlepiej prezentują się w detalu oraz na małej powierzchni. Nie mogą przytłoczyć wnętrza swoją jaskrawością.
PO PIĄTE - DODATKI
Projekt każdego wnętrza powinien zostać zwieńczony odpowiednimi dodatkami. Dotyczy to również projektu sypialni. Biorąc pod uwagę, że jest to najbardziej osobiste pomieszczenie w całym domu, warto uzupełnić sypialnię o przedmioty odzwierciedlające lokatorów i ich zainteresowania oraz o elementy typowo prywatne. Rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży po świecie, czy osobiste bibeloty pomogą zidentyfikować wnętrze. Oprócz prywatnych akcesoriów sprawdzą się także żywe akcenty w postaci roślin. Kwiaty doniczkowe ożywią przestrzeń, natomiast dodanie ususzonego bukietu do wazonu na szafce nocnej będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie zawsze pamiętają o regularnym podlewaniu!
PROJEKT SYPIALNI? TO NIE TAKIE TRUDNE!
Projekt każdego wnętrza wymaga dogłębnej analizy potrzeb mieszkańców. Sypialnia jest najbardziej osobistym pomieszczeniem w całym domu, dlatego to jej należy przeznaczyć jeszcze większą uwagę podczas tworzenia całego projektu wnętrz. Wytyczne wspomniane powyżej na pewno ułatwią pracę nad tego typu wnętrzem oraz usprawnią proces projektowy. Warto pamiętać o wyjątkowości tego pomieszczenia, a do każdego kolejnego projektu sypialni podchodzić w stu procentach indywidualnie!
Na koniec podrzucamy link do naszego projektu „Mieszkanie Złota Jesień”, który został opisany na stronie DobrzeMieszkaj.pl, w którym również można zobaczyć ciekawy projekt sypialni.